Nishani: Të drejtat e shqiptarëve në Maqedoni, detyrim kushtetues i shtetit shqiptar (VIDEO)

Të drejtat e shqiptarëve, kudo janë detyrim kushtetues i Shqipërisë. Nuk mund të konsiderohet ky interes ndërhyrje në punët e brendshme. Kështu vlerëson presidenti i Shqipërisë, Bujar Nishani, në intervistën e tij dhënë në emisionin “200” të televizionit Alsat-M, transmeton Portalb.

Këto deklarata Nishani i ka bër duke folur në lidhje me Plaftormën e përbashkët të partive politike shqiptare që u bë me lehtësimin e Prishtinës dhe Tiranës

“Interesimi i Tiranës zyrtare në Maqedoni është i natyrshëm. Shqiptarët janë faktorë vendimtarë në zhvillimin e gjithanshëm të Maqedonisë. Maqedonia ka marrëdhënie të mira bashkëpunuese me Shqipërinë. Kemi interesa të përbashkëta në rajonin që e ndajmë së bashku”, deklaroi presidenti shqiptar Nishani.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP