VMRO-DPMNE e legjitimon Gruevskin që të fillojë bisedimet për qeverinë e re

Komiteti ekzekutiv i VMRO-DPMNE dje mbajti mbledhje të rregullt me të cilën udhëhiqte kryetari i partisë Nikolla Gruevski, njofton Portalb.mk.

Tema kryesore ishte procesi i ardhshëm i formimit të qeverisë ku u theksua se VMRO-DPMNE dhe Koalicioni për Maqedoni më të mirë kanë marrë numër më të madh të votave prej qytetarëve dhe e domosdoshme është që të respektohet vullneti i shumicës që votoi për programin “Realisht” dhe projektet e parapara në të. Komiteti ekzekutiv i VMRO-DPMNE i dha legjitimitet të plotë kryetarit Gruevski për fillim të bisedimeve për përbërjen e re të qeverisë të cilat duhet të udhëhiqen në baza parimore, duke respektuar interesat shtetërore- thuhet në deklaratën e VMRO-DPMNE.

Në të shtohet se “në analizën e rezultatit të zgjedhjes, është konstatuar së qytetarët në këto zgjedhje e mundën LSDM dhe dërguan porosi të qartë se nuk pranojnë politikë të destrukcionit dhe parti udhëheqësi e së cilës funksion në bazë të principeve mafioze”.

Në mbledhje, siç shkruan në deklaratë, u vë në dukje nevoja për stabilitet politik për vazhdim të zhvillimi ekonomik, me çka është e domosdoshme formimi i qeverisë e cila do ë jetë e përqendruar në përmbushjen e nevojave dhe kërkesave reale të qytetarëve.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP