Ndërroi jetë Ramiz Kelmendi, klasiku modern i letrave shqipe

Bota e letrave shqipe ka humbur penën e mprehtë, kultura njeriun që i dha një tjetër imazh asaj, gazetaria njërin nga personalitetet e shquara të saj, shkruan sot Koha.net, përcjell Portalb.mk.

Të mërkurën në mbrëmje vdiq shkrimtari e publicisti Ramiz Kelmendi. Ai ishte 86 vjeç. I cilësuar, ndër të tjera, si klasiku modern i letrave shqipe, Kelmendi jo një herë kishte thënë se shkruante për jetën. E një jetë të tërë ia kushtoi shkrimit, duke lënë një sërë veprash autoriale letrare në zhanre të ndryshme, shkrimesh gazetareske e përkthimesh.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP