Sinadinovski mbron deputetin e BDI-së, Manojalovskin: Nuk është maqedonas i “shkretë” por shqiptar

Profesori Branisllav Sinadinovski, njëherësh edhe nismëtar i themelimit të Bashkësisë Fetare të Shqiptarëve Ortodoks në Maqedoni ka reaguar ndaj gazetarit maqedonas Aleksandar Çumovski, për ofendimet që iu drejtuan deputetit të BDI-së Branko Manojlovskit, duke e quajtur atë “maqedonas te shkretë”, në emisionin e mbrëmshëm në TV Telma.

“Me rastin e deklaratës publike të gazetarit Aleksandar Çumovski në emisionin e mbrëmshëm “TOP TEMA” dhe fjalët e tij të thëna pa asnjë arsye se “Ali Ahmeti për deputet ka kandiduar ndonjë maqedonas të shkretë”, si njeri, si qytetar, si autor i 7 librave në gjuhën shqipe dhe angleze për Shqiptarët ortodoks në Maqedoni dhe në Ballkan dhe para së gjithash si nismëtar i themelimit të Bashkësisë Fetare të Shqiptarëve Ortodoks në Maqedoni, protestoj kundër deklaratës nacionaliste dhe shoviniste të Çumovskit, pasi që deputeti Branko Manojalovski nuk është as “ndonjë i shkretë” e as “maqedonas”, por një biznesmen me nënshtetësi maqedonase dhe amerikane.” Thuhet në reagimin e Sinadinovskit.

Ai më tej shton se Branko Manojalovski është shqiptar ortodoks, i lindur ne Rekë të epërme dhe është ndër të parët shqiptar i cili e ngriti zërin për ekzistimin e një numri të madh të shqiptarëve ortodoks në Maqedoni.

Sinadinovski që Çumovski të largohet nga ekrani i televizioni Telma, si dhe për të të ngrihet padi për keqpërdorim të detyrës së gazetarit dhe fyerje të rëndë ndaj deputetit Branko Manojalovski, e cila paraqet edhe ofendim për tërë Bashkësinë Fetare të Shqiptarëve Ortodoks në Maqedoni dhe më gjerë.

Më poshtë mund ta lexoni reagimin e plotë të Akad.Prof.Dr.Branislav Sinadinovski.

reagim

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP