Raporti i “Diplocat-it”, me shqetësime për shkeljet ligjore në zgjedhjet e 11 dhjetorit

Me ftesë zyrtare nga ana e Komisionit Shtetëror Zgjedhor (KSHZ), më 27 nëntor të vitit 2016 Këshilli i Diplomacisë Publike të Katalonjës (Diplocat) themeloi një Mision për Vëzhgimin e Zgjedhjeve (DEOM) për të vëzhguar zgjedhjet e parakohshme parlamentare të mbajtura më 11 dhjetor 2016. Pesë ekipe vëzhguese u vendosën në mbarë vendin gjatë 10 ditëve. DEOM arriti në përfundimin se procedurat zgjedhore u zhvilluan në një atmosferë të qetë.

Megjithatë, misioni vërejti me shqetësim se keqbërjet zgjedhore u raportuan nga bashkëbiseduesit tanë ose ishin të vëzhguara nga ekipet tona para dhe gjatë ditës së zgjedhjeve. Kjo deklaratë identifikon shqetësimet specifike dhe fushat për përmirësim në lidhje me administrimin e zgjedhjeve, regjistrimin e votuesve, votimin dhe procedurat të rezultateve, si dhe mekanizmat për zgjidhjen e mosmarrëveshjeve.

Për më shumë, lexo raportin e plotë: KËTU

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP