PSP nuk i komenton deklaratat e Gruevskit

Prokuroria Speciale Publike, nuk do t’i komentojë deklaratat politike, të liderit të VMRO-DPMNE-së dhe mandatarit për formimin e Qeverisë së re, Nikolla Gruevski, i cili në intervistën për “Dnevnik”, kategorikisht thotë se partia nuk do ta vazhdojë mandatin e PSP-së, njofton Portalb.

“Disa herë kemi thënë se nuk komentojmë deklarata politike. Ne presim vazhdim të mandatit të Prokurorisë Speciale Publike dhe votimin e ligjit për dëshmitarë të mbrojtur”, thonë nga Prokuroria Speciale.

Përndryshe, Gruevski në intervistë ka thënë se nuk do të pajtohet për zgjatjen e mandatit të PSP-së.

Sipas Gruevskit, prej në aeroplan shihet se e njëjta punon nën sugjerimin e disa ambasadave dhe se dikujt nga jashtë i duhet PSP për vazhdimin e krizës politike në Maqedonisë.

“Nuk ka nevoja thelbësore ose juridike për ta vazhduar mandatin 18 mujor të PSP, ka nevoja politike nga faktori i jashtëm për realizimin e interesave dhe qëllimeve të tyre. Ideja për prolongimin e PSP-së nuk del nga PSP. Këtë e di, nuk e supozoj”, tha Gruevski. /Portalb

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP