Maqedoni, qytetarët nuk gjejnë barna pas datës 20

Në 10 ditët e fundit të çdo muaji vështirë është të gjenden barnat me reçetë. Këtë e thonë shumë qytetarë, të cilët marrin përgjigje nga barnatoret se janë përmbushur kuotat, njofton TV21.

“Më vonë nuk e di por deri tani nuk kam pas problem , i kam marrë me kohë. Deri me 20-tin, pas datës 20 mbushet kuota, por deri me 20-tin mund të gjesh.”

Por nga Fondi për Sigurim Shëndetësor thonë se nivel të shtetit për vitin 2016 nuk janë plotësuar kuotat e barnave me reçetë nëpër barnatore.  Drejtori Sasho Stefanovski shtoi se fondi për ndarje të barnave këtë vit është rritur shumëfish dhe tani kap vlerën e rreth 3 miliardë denarëve.

Nga ky institucion paralajmëruan  se gjatë vitit 2017 do të realizohet krijimi i aplikacionit për telefona të mençur, përmes të cilit qytetarët mund të kërkojnë ilaçet që u nevojiten në barnatore në bazë të vendndodhjes së tyre.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP