Në dy sulme vetëvrasëse në Kabul kanë humbur jetën 38 persona

Të paktën 38 njerëz, ushtarë dhe civilë, kanë humbur jetën pasdite në kryeqytetin afgan Kabul, në shpërthimin e dy auto-bombave, në të cilat ishin vetëvrasësit me bombë, lajmëroi DPA.

Pas arritjes së pjesëtarëve të forcave të sigurimit dhe ekipeve të ndihmës së shpejtë, në vendin e ngjarjes ka shpërthyer edhe auto-bomba e dytë.

Përfaqësuesi i policisë lokale Ahmad Vali Saburi kumtoi se automobili i markës “Tojota” i ngarkuar me mjet shpërthyes ka shpërthyer në afërsi të ndërtesës së Parlamentit afgan.

Pas arritjes së pjesëtarëve të forcave të sigurisë dhe ekipeve të ndihmës së shpejtë, në vendin e njëjtë ka shpërthyer edhe auto-bomba e dytë.

Përgjegjësinë për sulmet e kanë ndërmarrë talebanët, të cilët tashmë 15 vite zhvillojnë luftë kundër Qeverisë e cila mbështetet nga SHBA-ja.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP