Presidenti i ri i Ganës kopjon ish-presidentët e SHBA-ve

Nana Akufo-Addo, Presidenti i ri i Ganës

Presidenti i ri i Ganës në fillim të mandatit të tij është përballur me kritika të shumta të opinionit publik, pasi u zbulua se fjalimi i tij në ceremoninë e inaugurimit ka qenë i kopjuar nga fjalimet inauguruese të dy ish-presidentëve amerikanë, transmeton Anadolu Agency (AA).

Tre ditë më parë, Nana Akufo-Addo (72) është zgjedhur për president të shtetit perëndimor afrikan Gana, pasi paraprakisht skadoi mandati i John Dramani Mahamit, i cili mbajti postin nga viti 2012.

Në fjalimin e tij inaugurues, Addo përdori fjalim identik me atë të ish-presidentit amerikan Bill Clinton nga viti 1993, ndërsa në një pjesë tjetër të fjalimit, ai përdori pjesë të fjalimit të ish-presidentit amerikan George W. Bush nga viti 2001.

“Përmes sfidave të frikshme nëpër të cilat kaluam, qytetarët e Ganës ishin dhe mbetën me plotë shpresë. Edhe sot e kemi patjetër të udhëhiqemi nga vullneti i atyre të cilët jetuan para nesh në këto hapësira”, tha mes tjerash Addo, që është identike me atë që kishte thënë Clinton, me një dallim të vetëm tek pjesa e “qytetarët e Ganës”, sepse Clinton kishte thënë “qytetarët e Amerikës”.

“Nga ju kërkoj të jeni qytetarë. Qytetarë, jo spektatorë. Qytetarë, jo subjekte. Të jeni përgjegjës për ndërtimin e shoqërisë sonë dhe kombit tonë”, tha më vonë Addo, që është e njëjtë me atë që tha Bush gjatë inaugurimit të tij në vitin 2001.

Edhe pse lajmi i korrespondimit të teksteve u përhap me një shpejtësi në mediat lokale dhe rrjetet sociale, presidenti i Ganës akoma nuk u është përgjigjur këtyre komenteve.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP