Nishani dhe Meta takojnë kryediplomatin e Malit të Zi

Ministri i Punëve të Jashtme i Malit të Zi, Srđan Darmanović (Srdjan Darmanoviç), gjatë vizitës së tij në Shqipëri, sot është takuar edhe me Presidentin Bujar Nishani dhe kryetarin e Kuvendit, Ilir Meta, raporton Anadolu Agency (AA).

Në një njoftim zyrtar nga Presidenca e Shqipërisë bëhet e ditur se Nishani gjatë takimit me kreun e diplomacisë malazeze vlerësoi bashkëpunimin dhe raportet midis dy vendeve, duke i konsideruar ato si një model i marrëdhënieve të fqinjësisë së mirë në rajon.

“Nishani dhe ministri i Jashtëm i Malit të Zi, Darmanoviç, ndanë mendimin se të dy vendet duhet të flasin me një zë kur bëhet fjalë për projekte të përbashkëta të rëndësishme zhvillimore dhe konkrete në fushën e mjedisit, turizmit, infrastrukturës rrugore, etj. Presidenti Nishani vlerësoi rolin e faktorit shqiptar në Mal të Zi si kontribuues në zhvillimin e demokracisë, forcimin e shtetit ligjor si dhe në mbështetje të proceseve integruese në vendin fqinj dhe rikonfirmoi rolin e Shqipërisë si faktor paqeje dhe stabiliteti në rajon”, thuhet në njoftimin e Presidencës së Shqipërisë.

Ndërkohë edhe kryetari i Kuvendit të Shqipërisë, Ilir Meta priti sot në një takim ministrin e Jashtëm të Malit të Zi, Srdjan Darmanoviç, me të cilin vlerësuan marrëdhëniet mes dy vendeve fqinje si strategjike për tërë rajonin.

“Meta u shpreh se si Shqipëria ashtu edhe Mali i Zi kanë një destinacion të përbashkët dhe theksoi se stabiliteti i Malit të Zi është stabiliteti ynë dhe i shërben mbarëvajtjes së paqes në tërë rajonin e Ballkanit, ku të gjithë vendet duhet të punojnë më ngushtë me njëri-tjetrin”, thuhet në njoftimin zyrtar të Kuvendit të Shqipërisë.

Në fillim të vizitës së tij në Shqipëri, ministri Darmanoviç u takua me homologun shqiptar, Ditmir Bushati.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP