Deklarata e shtrembëruar e Fërçkovskit është paraqitur si qëndrim i LSDM-së

[Recension: “Plani për jetë” i LSDM-së: Mbyllja e fakulteteve, përzënia e studentëve dhe e profesorëve në rrugë]

Tekst manipulues dhe i njëanshëm, i cili nëpërmjet shtrembërimit të fakteve dhe shtimit të informatave të pasakta, ndërton një pasqyrë rrejshme nëpërmjet të cilës e orienton lexuesim të formojë qëndrim negativ për LSDM-në.

plan-za-zhivot-na-sdsm-zatvoranje-na-fakulteti-brkanje-na-studenti-i-profesori-na-ulica-kurir-mkLinku deri te artikulli origjinal: “Plani për jetë” i LSDM-së: Mbyllja e fakulteteve, përzënia e studentëve dhe e profesorëve në rrugë

Data dhe koha e publikimit: 02.01.2017, 10:44

Data e recensionit: 04.01.2017

Recensuese: Simona Atanasova

МАNIPULIM

Теksti me vetëdije e manipulon publikun se LSDM-ja, në qoftë se vjen në pushtet, do t’i mbyllë fakultetet e disperzuara, do t’i përzë në rrugë studentët dhe të gjithë profesorët:

“Mijëra familjeve akoma u kujtohen përjashtimet nga puna dhe jeta e vështirë që ua servon kjo parti. E se asgjë nuk ka ndryshuar nga e kaluara dhe se nuk mësojnë nga gabimet e të kaluarës, është fakti se “ekspertët” e tyre më të mëdhenj dhe profesorët që i mbrojnë politikat e tyre, qytetarëve u tregojnë se çka i pret nëse LSDM-ja vjen në pushtet”.

Теksti i referohet deklaratës së profesorit Ljubomir Fërçkovski, i cili, përndryshe nuk ka absolutisht asnjë funksion në LSDM, por flet në emrin e tij si profesor i Fakultetit Juridik. Nuk mund dhe nuk guxon gjithçka që thotë ai të merret si qëndrim i partisë në të cilën më parë ka qenë funksionar. Përveç kësaj, ai askund në mënyrë eksplicite nuk thotë se duhet të mbyllen fakultetet e disperzuara.

PASQYRË E RREJSHME

Теksti qysh në titull manipulon duke përdorur shprehjen “Plani për jetë” i LSDM-së, duke aluduar në programin partiak për zgjedhjet e parakohshme parlamentare të 11 dhjetorit të quajtur “Plani për jetë në Maqedoni”.

Në programin e LSDM-së askund nuk përmendet mbyllja e fakulteteve të disperzuara, por se do të rishqyrtohet cilësia e këtyre grupeve studimore.

Në programin zgjedhor të LSDM-së – Plan për jetë në Maqedoni, në kategorinë e arsimit thuhet:

“Në fakultete, do t’i për shtasim programet arsimore me tregun e punës, me mundësi për programe më të shkurta studimore që mundësojnë njohuri praktike për studentët e diplomuar.
Futja e studimeve të disperzuara u tregua si dështim i plotë arsimor, në kundërshtim me sasinë e mjeteve të investuara.
Do të rishqyrtohet mënyra e financimit të arsimit të lartë dhe cilësia e grupeve të disperzuara studimore. Propozojmë mënyrë të re të udhëheqjes me universitetin, që do të çojë në universitet më efikas dhe më transparent.
Në prizmin e këtyre standardeve, do të rishqyrtohet cilësia e studimeve të disperzuara dhe e universiteteve private, si dhe nevoja dhe arsyeshmëria e tyre shoqërore-ekonomike”.

Në këtë artikull gazetaresk aspak nuk respektohen vlerat etike dhe standardet profesionale në transmetimin e informatave. Në vend që ta informojë publikun në mënyrë të saktë, të verifikuar dhe objektive, ky tekst propagandues e shtrembëron të vërtetën dhe e manipulon publikun lexues.

 


Ky recension është përgatitur nga kuadër të Projektit të USAID-it për përforcimin e mediumeve në Maqedoni – Komponenta Shërbimi për verifikimin e fakteve nga mediumet, që implementohet nga fondacioni Metamorfozis.. Ky recension është mundësuar me përkrahjen e Agjencisë amerikane për zhvillim ndërkombëtar (USAID). Përmbajtja e analizës është përgjegjësi e autorit dhe nuk i paraqet qëndrimet e fondacionit Metamorfozis, USAID-it ose të qeverisë së SHBA-ve. Për më tepër informata për punën e USAID-it në Maqedoni, ju lutemi vizitoni ueb-faqen e USAID-it: (http://macedonia.usaid.gov) dhe faqen e USAID-it në Facebook: (www.facebook.com/USAIDMacedonia).

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP