Iran: Ka vdekur ish-presidenti Rafsanjani

Mediat shtetërore të Iranit kanë raportuar se ish-presidenti i Iranit, Akbar Hashemi Rafsanjani, ka vdekur dje në një spital në Teheran nga sulmi në zemër. Ai ishte 82 vjeçar, njofton REL.

I ndjeri Rafsanjani konsiderohej si një politikan “pragmatik konservator”, i hapur ndaj përmirësimit të raporteve me perëndimin.

Ai ishte president i Iranit në periudhën 1989 – 1997, por humbi kundër Mahmud Ahmadinejadit, në zgjedhjet presidenciale të vitit 2005.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP