Këto ushqime largojnë thartirën nga lukthi

Problemet me lukth apo thartirën në lukth mund t’i largoni me konsumimin e këtyre ushqimeve, transmeton 21Media.

Tërshëra

Tërshëra është bimë, e cila do të jetë aleate e përkryer në luftën kundër thartirës në lukth. Përmban minerale të shumta, acide të shumta yndyrore, fibra dhe karbohidrate. Për shkak të këtyre, tërshëra tretet ngadal dhe është burim i vazhdueshëm i energjisë dhe ndikon pozitivisht në tërë sistemin e tretjes.

Xhenxhefili

Xhenxhefili është jashtëzakonisht efikas në rastet e problemeve me lukthin, e veqanarisht ndikon në rastin e thartirës. Mund ta konsumoni të parpërpunuar ose si shtesë në ushqim në supa, salca, sallata e madje edhe në pije.

Bishtajat

Bishtajat janë karbohidrate të dendura ushqyese, që kanë shumë fibra, e për shkak të kësaj organizmi juaj i tretë lehtë ato. Kanë efekt stabilizues të nivelit të sheqerit në gjak. Studime të shumta kanë zbuluar që fasulja mund të reduktojë rrezikun nga kanceri i zorrës së trashë si dhe llojeve të tjera të kancerit. Studimet gjithashtu kanë zbuluar që bishtajat kanë ndikim pozitiv në luftimin e thartirës në lukth.

Mollët

Mollët përmbajnë një varg antioksiduese, të cilat i mbrojnë qelizat e organizmit nga radikalet e lira, por edhe që i ndihmojnë organizmit për të funksionuar në mënyrë normale. Tashmë është e ditur që molla ka ndikim të mirë në tretje.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP