Shenjat “e fshehura” të kancerit të gjirit që nuk duhet të injoroni

Femrat lexojnë dhe konsultohen me mjekët për kancerin e gjirit dhe zakonisht u thuhet se duhet të testojnë gjoksin e tyre në qoftë se do të dallojnë ndonjë gungë.

Kjo faktikisht është një shenjë e dukshme, por ka edhe shenja të tjera të padukshme, të cilat ndoshta nuk u shkon mendja, transmeton Blitz.al.

Mjekët thonë se shenja të kancerit të gjirit janë edhe gropëzat. Gjatë kontrollit të gjirit ju nuk duhet të shihni vetëm për gunga por edhe për gropëza të cilat mund të jenë të rrezikshme. Këto gropëza janë shenja inflamatore të cilat tregojnë bllokimin e enëve limfatike. Përveç kësaj, një tjetër shenjë është enjtja e gjirit, dhembjet, ndjesitë e djegies në gjoks.

Gjithsesi në rast se çdo femër ka një ndër këto shenja atëherë duhet të konsultohet menjëherë me mjekun.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP