Kuzhinieri i njohur Jamie Oliver mbyll 6 restorante pas Brexit

Jamie Oliver, kuzhinier i njohur botëror nga Anglia, është detyruar të mbyllë 6 restorante nga 42 sa ka në Britani, për shkak të kushteve të rënda për tregti dhe rënies së valutës në Britani, që nga votimi për dalje nga BE-ja.

Grupi i restoranteve të Jamie Oliver deklaruan të premten se kompania ka pësuar rënie për shkak të devalvimit të “pounds”, e cila ka rritur shpenzimet për blerje të përbërësve të nevojshëm në Itali.

Por, në anën tjetër parashikimet se ekonomia e Britanisë do të pësojë rënie nuk kanë treguar rezultatet e pritura.

Sipas ekspertëve të ekonomisë dhe Bankës Qëndrore angleze, edhe pse valuta ka shënuar rënie, shkalla e papunësisë mbetet e ulët si dhe sektorët tjerë të ekonomisë vazhdojnë të funksionojnë mirë.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP