4 perime kundër reumatizmit, yndyrave dhe anemisë

Me ardhjen e stinës së ftohtë, e cila tashmë është në kulmin e saj, lagështia në atmosferë rritet dhe si pasojë nisin edhe problemet me reumatizmin. Nuk ngelin pas as problemet e yndyrnave në moshat e mëdha apo anemia, e cila shfaqet në çdo moshë.

Për të shmangur këto tre probleme të shëndetit, këshillohet që veçanërisht në dimër të konsumoni disa produkte ushqimore, përgjithësisht perime, të cilat po i listojmë më poshtë, shkruan Tesheshi.

Preshi, bishtaja, lakra dhe patëllxhani këshillohen të bëhen patjetër pjesë e regjimit ushqimor. Kjo sepse dietologët japin shumë arsye se përse duhet t’i gatuajmë këto perime, të cilat jo vetëm duket se ndihmojnë organizmin tonë, por edhe mbrojnë e parandalojnë nga disa sëmundje.

Bazuar në shumë studime këto perime ndihmojnë në trajtimin e një sërë sëmundjesh, si: reumatizma, anemia dhe çrregullimet urinare.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP