Tërë vitin 2016, Tetova me ajër të ndotur, shifra alarmante!

Banorët e Tetovës mbijetuan edhe një vit me ajër të ndotur, qyteti gjatë vitit 2016 vazhdimisht ishte i pari në listën e vendeve me ajër më të ndotur. Në vitin 2016 matjet për cilësinë e ajrit shënuan 298 ditë në të cilat theksohej prania e substancave helmuese mbi të lejuarën 50 mg/m3 grimca PM10.

Ajër të pastër kishte vetëm 67 ditë, deri sa të tjerat kaluan me nivel të lartë të grimcave të dëmshme, njofton Portalb.mk.

“Pjesëmarrësi më i madh në ndotjen e ajrit është materiali që digjet për tu ngrohur që arrin nga 45 deri 50 përqind, trafiku merr pjesë me rreth 15%, industria me 25%. Përqindja e mbetur është higjiena komunale, hapësirat e gjelbërta, stinët vjetore”, thotë për REL, mjeku Ratko Davidovski, specialist i ekologjisë shëndetësore në Qendrën për shëndet publik në Tetovë, në çështjen e asaj se kush dhe sa ndot në Tetovë.

Ekspozimi i vazhdueshëm në ajër të ndotur do të thotë mundësi për rrezik të sëmundjes në çdo organ, thotë mjeku Davidovski. Sipas tij pasojat e tij veç më ndihen dhe për fakt të keq sollën pasoja me vdekje.

“Hulumtimet tona për morbiditet nga rrugët e frymëmarrjes te fëmijët parashkollorë dhe atyre shkollor për vitin 2016 do të përfundojnë kah fundi i shkurtit. Presim që trendi i rritjes të vazhdojë sikurse viteve të kaluara. Kemi të dhëna që në vitin që vjen sëmundjet respiratore do të rriten në krahasim me vitin e kaluar”, thotë Davidovski.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP