Në Korrik pritet të ketë rritje të re të çmimit të cigareve

Cigaret do të shtrenjtohen për 4 denarë në kuti, kështu cigaret e markave të shtrenjta do të kushtojnë deri 140 denarë, transmeton Portalb.mk.

Duke shikuar atë se cigaret në vitin e kaluar u shtrenjtuan më shumë se sa ishte paraparë në Ligjin për akcizë, nuk përjashtohet edhe mundësua që deri në fund të vitit markat e caktuara të tejkalojnë çmimin prej 150 denarë në kuti.

Sipas planit të parashikuar cigaret prej korrikut të këtij viti dhe në gjashtë vitet e ardhshme do të shtrenjtohen për 4 denarë në kuti për çdo vit. Kjo nënkupton se deri në fund të 2023 një kuti cigareje do të kushton përafërsisht 200 denarë.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP