Filipine: Grupi i armatosur mysliman i nxori më se 150 vetë nga burgu

Dhjetëra persona të armatosur të ndërlidhur me një grup mysliman, kanë depërtuar me forcë në një burg në Filipine, sot herët në mëngjes, me ç’rast e kanë vrarë një rojtar dhe i kanë liruar më se 150 të burgosur, ka thënë policia, shkruan REL, përcjell Portalb.mk.

Filipinet, shtet në Azinë Juglindore, me popullatë shumicë katolike, për disa dekada është e përfshirë nga kryengritjet myslimane në ishujt e saj jugor.

Personat e armatosur kanë hapur zjarr kundër rojtarëve në burgun e qytetit Kidapavan, në orët e para të mëngjesit, u ka thënë mediave një udhëheqës i burgut.

Prej 1,511 të burgosurve, 158 ia dolën të ikin nga burgu, ndërsa katër vetë u zunë nga policia.

Autoritetet po e vazhdojnë operacionin e ndjekjes.

Komandanti i grupit të armatosur i takonte Frontit Çlirimtar Islamik, thanë udhëheqës të burgut.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP