Guterres: Nuk mund të bëjë “mrekulli” në OKB

Sekretari i ri i përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Antonio Guterres, tha se “nuk është mrekullibërës”, por megjithatë ka paraqitur ambicje të mëdha: ai dëshiron ta ndryshoj këtë trupë globale dhe të arrijë që të 193 shtetet anëtare të bashkohen për zgjidhjen e “problemeve të tmerrshme” me të cilat ballafaqohet bota.

Duke folur sot në ditën e parë të punës së tij në selinë e Kombeve të Bashkuara në Nju Jork, si sekretar i përgjithshëm i OKB-së, zoti Guterres tha se konfliktet po shumohen, ato janë të ndërlidhura dhe se kanë shkaktuar “terrorizëm global”.

Sipas tij, ekziston edhe shkelje masive e të drejtave të njeriut dhe pabarazi në rritje, që shkakton revoltë, zemërim dhe jostabilitet, raporton AP nga Kombet e Bashkuara.

Antonio Guterres, ish-kryeministër i Portugalisë, dhe shef për refugjatë i OKB-së, e ka zëvendësuar sekretarin e deritashëm, Ban Ki-moon.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP