Një vit i ri

Shkëlqesa Dumani

Shkëlqesa Dumani

Shpresa?
Shpresa është ajo që çdo njeri e mban kur humbet ne jetë në aspekte të ndryshme.
Jeta e njeriut është një perlë e çmuar dhe jo lojë.

Vitet që kanë kaluar për disa njerez kanë qenë të bukura, por për shumicën vite të cilat nuk do dëshironin që të ishin përsëri.

Varfëria, pamundësia për tu shkolluar,mungesë e shumë gjërave çon që vështirësitë që kanë pasur vitet e kaluara mos jenë prezente më.

Shpresa?
Shpresa është ajo që i çon njerzit që të vazhdojnë edhe më tej duke menduar se çdo gjë do të shkojë mirë.
Por a thua do të ketë një vit të mbarë ku tashmë si traditë është që të “pasurit” të gëzojnë veten e tyre, dhe fëmijët e tyre me gjërat më të bukra që një fëmijë mund ti ketë, kurse ata të cilët nuk kanë mundësi ti shikojnë ato vetëm në televizor dhe ti ëndërojnë për fëmijët e tyre.

Sa e padrejtë! Ndërimi i viteve për dikë është festë dhe gëzim, sofrat e tyre mbushur plot, kurse për të tjerët vetëm një vit i ri.

Por përsëri na mbetet një shpresë që gjithçka do shkojë mirë vitin që vjen.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP