Nga pema mos të shihet pylli

Egzon Ramadani

Egzon Ramadani

Përderisa do të ekziston kjo nuancë nacionaliste, ky dualizëm në Republikën e Maqedonisë – partiak si dhe shoqëror – nivelim ekonomik nuk do të arrihet kurrë. Korrupsioni dhe kriminaliteti nuk kanë komb, gjuhë apo emër. Gjeneralizimi vetëm se ngre re pluhuri, falë së cilës mizorët ja dalin mbathë pa u kuptuar se si: me shqisa të alteruara mashtrimi behet imperativ!

Të merren si shëmbëlltyrë për bashkëkohoren epitafet e baballarëve – fjalët e thënë, aktet e vepruara – në kohëra të larg kaluara, për të cilët nuk është e leverdisshme rikujtimi dhe përshkallëzimi emocional – është bukfalisht llomotitje dhe tregim papjekurie.

Pamohueshëm, ata nuk gëzonin kushtet dhe nuk jetonin me premisa prej më të favorizuara që ka sot shqiptari i mileniumit të ri, dhe me gjasë nuk e kanë dhënë jetën për një mjedis të zymtë e të pashpresë për nipërat/mbesat e tyre. Logjikisht, këto fjalë përkojnë për shumë shtete dhe etni në Gadishullin. Fetishizmi nacional na bëri lëmsh e tani bastardizojmë veprimtarinë e po atyre baballarëve. Po frynë babaraqja e ne ecim lakuriq!

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP