Ajo s’është më zemërmira

Shikoj derën
Andej era
Bart muzikën e një casti
Mbi një lule
Mbi një mal
Eja gocë
Eja natë
Të hamë darkën e rrëfimit
Dhe përmbytjen e dashurisë
Nën jorgan të ftohtë si ngrica
Të shoh si ecë frymëmarrja e territ
Mbi shuplakë mbi këta gishta

Me ngadalë e zgjata syrin
Mbi dritatarën që s’është më
As ormani me shumë libra
As qenushi nuk bën zë
Thuaj po oj errësirë
Po, të erdhi në buzë jeta

Ledhatarja kaq e lehtë
Kaq e lirë në pëshpërima
Po zemra ime vetëm hesht
Vetëm hesht
Ah
Ajo s’është më zemër mira.

Autor: Fatos Rushiti

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP