Rumania mund të drejtohet nga një kryeministre muslimane

Kryetarja e Partisë Socialdemokrate të Rumanisë, Liviu Dragnea, partia e së cilës doli fituese në zgjedhjet parlamentare në atë vend, ka propozuar të mërkurën Sevil Shhaidehun për kryeministre të vendit, raporton Anadolu Agency (AA).

Presidenti i Rumanisë, Klaus Lohannis pritet të zhvillojë konsulta me liderët e partive, që më pas të propozojë në Parlament kandidatin për kryeministër.

Nëse fiton besimin e Parlamentit, Shhaidehu do të jetë femra e parë në postin e kyeministrit të Rumanisë, njëherësh muslimanja e parë që ndonjëherë ka ushtruar atë post.

Dragnea nuk mund të kandidohet për postin e kryeministrit sepse aktualisht është nën hetime për “mashtrim zgjedhor”.

Shhaideh është shumë pak e njohur për opinionin, ndërkohë që gjatë vitit 2015 ajo mbajti postin e ministres për Zhvillim Rajonal, një funksion të cilin e ka ushtruar për gjashtë muaj, ndërsa në dikasterin e lartpërmendur është aktive që nga viti 2012.

Partia Social Demokratike e krahut të majtë, fitoi zgjedhjet parlamentare më 11 dhjetor, por nuk siguroi shumicën e nevojshme që është është arsyeja pse liberalët u pajtuan për formimin e një koalicioni.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP