Çdo i treti fëmijë në Gjermani lind nga prindër të pamartuar

Çdo i treti fëmijë në Gjermani lind nga prindër të pamartuar, transmeton lajmi.net.

Të dhënat e publikuara nga Zyra Federale e Statistikave tregojnë se trendi ka mbetur i pandryshuar nga viti 2015.

Familjet e tilla janë shtuar në 25 vjetët e fundit në Gjermani, ku, si në çdo vend të zhvilluar, çiftet nuk ndjekin modelin tradicional të familjes.

Unike për Gjermaninë është mospërputhja e shifrave brendapërbrenda.

Në rajonet që dikur kanë përbërë Gjermaninë perëndimore, 30 përqind e të porsalindurve kanë prindër të pamartuar.

Në ish-lindje, ky numër qëndron në 61 përqind.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP