Aktivitet letrar për nderë të Esad Mekulit

Aktiviteti i radhës i Klubit të Shkrimtarëve “OENEUM” – Tetovë, më 18.12 2016, organizoi Akademi Përkujtimore, kushtuar 100 vjetorit të lindjes së poetit Esad Mekuli.

Ky manifestim kaq i rëndësishëm për Tetovën dhe më gjerë u realizua në praninë e mëse 30 poetëve dhe kritikëve të letërsisë, të ardhur nga shumë qytete të Maqedonisë. Hapjen e kësaj Akademie përkujtimore e bëri kryetari i klubit Ejup Ajdini, kurse referatin për këtë kolos të letërsisë shqipe e lexoi Vebi Bexheti. Gjatë manifestimit, poetët lexuan poezitë e tyre, kurse vargjet poetike nga veprimtaria poetike e Esat Mekulit i lexoi Vjollcë Berisha.

Përveçse nga Tetova, në këtë orë të madhe poetike morën pjesë edhe Fadil Curi e Rexhep Bajrami nga Shkupi, Lulzim Haziri nga Gostivari, Xhemile Adili nga Kërçova, Blerona Brao nga Struga etj.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP