Koncert me muzikë mistike për publikun shkupjan

Në Shtëpinë e Armatës së Republikës së Maqedonisë sonte u mbajt koncerti me muzikë mistike “Dashuria ndaj ilahive” në interpretim të orkestrit të muzikës mistike nga Konya në Ministrinë e Kulturës të Republikës së Turqisë ndërsa në organizim të Fondacionit Hafiz Abdulah Nazirli, Institutit “Yunus Emre” – Qendra Kulturore Turke në Shkup në bashkëpunim me MATUSITEB – Lidhja e organizatave joqeveritare turke në Maqedoni, raporton Anadolu Agency (AA).

Në koncertin e sontëm orkestri nga Konya pranë Ministrisë së Kulturës të Turqisë interpretoi 14 vepra – ilahi, të cilat janë zgjedhur në kuadër të garës, të cilën e organizoi Fondacioni Hafiz Abdullah Nazirli para 6 muajve.

Në garën morën pjesë 227 vepra nga vende të ndryshme të botës. Ky koncert me 14 veprat e zgjedhura për herë të parë u mbajt në Konya ndërsa në nivel ndërkombëtar për herë të parë sonte në Shkup.

Kryetari i Këshillit drejtues të Fondacionit “Hafiz Abdullah Nazirli”, Vehbi Nazirli në deklaratën e tj për AA tha se juria e garës i zgjodhi 14 ilahitë, të cilat sonte u interpretuan në Shkup ndërsa të njëjtat janë shpërblyer me çmime në para.

“Këto 14 vepra janë interpretuar nga ana e orkestrit të muzikës mistike në Konya, Ankara, Stamboll, Elazi dhe tani në Shkup. Shpresoj se tingujt e Anadollit do ti ndajmë të gjithë së bashku këtu”, tha ai.

Drejtori artistik i orkestrit nga Konya, Jusuf Kayya tha se është i kënaqur nga ky organizim për interpretimin e sontëm të orkestrit para publikut shkupjan.

Zëvendës drejtori i Institutit “Yunus Emre”, Fuat Korkmaz tha se këtë natë motivet e Anadollit kishin rastin ti dëgjojnë miqtë nga Maqedonia dhe shtoi se si institut i organizojnë këto evente me qëllim që ti prezantojnë civizilizimin e Anadollit në Ballkanin.

Në koncert morën pjesë kryetari i MATUSITEB, Husrev Emin, këshilltari për kulturë në Ambasadën e Turqisë, Hakan Ozçelik, kryetari i MATO, Ejup Kaveci dhe përfaqësues të tjerë të diplomacisë turke, gazetarë dhe artistë.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP