KËRKOJE!

Kërkoje një përqafim të sinqertë

Nën krahët e asaj zemre!

Nën krahët e asaj femre!

Fytyrë ëmbël, nga nuri krijuar

Që thellë prek në ndjesinë

E haruar!

Kjo ndjesi në gji shkumuar

Fle qetë, si vullkan i fashitur

Në jermi mbaruar!

Engjëll! Zërin nuk ta dëgjon kush!

Në këtë shurdhëri!

Engjëll! Syri gjum nuk ka

Në këtë paskajshmëri!

Kur ta takoje!

Një përqafim shkrepës ëndërroje

Të shpërthejë si shadërvan

Në zemrën e ngrime të kësaj nate

Nën ethet e hidhura të kësaj nate

Si specë djegës në buzë!!

Por sërish…

Zërin nuk ta dëgjon kush!Engjëll!

Se koha është ndalur këtu!

Buzëqeshjen e saj me ngulm

Shiqimet kërkojnë

Nuk e len dot!

Nuk e gjen dot!

Të kujtojnë përqafimin

E një tingulli të perëndimit

Tingujt miqëdashës

Të falin gëzimin

Një fëtyrë ëmbël!Të falën mashtrimin!

Engjëll! Zërin s’ta dëgjon kush në këtë

Shurdhëri!

Engjëll! Mëkatin s’ta kupton kush në këtë

Marrëzi!!

Autore: Shpresa Purde Memedi

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP