Groposja e Shkupit

Njerëz, a e shihni Shkupin
si në të ngrihen statuja,
gjigande gjer në qiell
si në përralla të fëmijëve.

Janë statujat e mashtrimit
me politikën, historinë,
janë groposja e Shkupit
e mençurisë, e dijes.

Statujat janë mite
që shëmbëllejnë sytë e maqedonasve,
me nacionalizëm të rrejshëm,
duke i argëtuar e ua bërë qejfin.

Statujat janë pafytyrësia
e kombit të shpikur të lashtë maqedonas
janë ëndrra për të qenë hero
e kryenacionalistit Gruevki.

Kështu statujash nuk ka
as Tirana, as Zagrebi,
por ka Shkupi dhe e shet
sikur të jetë madhështi.

VMRO-DPMNE-ja kërkon
përmes statujave të ketë
nga mbrapa, pinjollë të nacionalizmit
e të manipulojë histori.

Gruevski liliputi
Kujton se litar në Shkup po ngre,
Për fqinjë, për shqiptarë, por lirtari mund t’i varet,
më së pari, atij vetë!

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP