Në sytë e tu!

Në sytë e tu ngjallet kërshëria

Prekëse përkëdhelëse thurur

Nga thellësia!

Në mbretërinë e ideve parajsë

Nga lashtësia!

Në damare psherëtinë jeta

Nga kohët që ndryshuan

Në mëndafshe të mykët

Pecet u zhbiruan!

Në sytë plot brenga

E kaluara në amulli noton

Kalanë nga balta shikimet ndërtojnë

Një kujtim inferior

Në sytë që verbojnë!

Në sytë e tu shoh dikë

Që kam njohur dikur!

I çmuar margaritarë mbështjellur në ar!

Shikim kadife! Zanë mali!

Rri strukur

Në kafazin nga ari!

Zanë moj!

Një jetë e tërë në këtë kafaz

Të shkoj!

Çmenduri boshe të dhurohet ty

Është një tradhëti! Komplot hileqar

Helm për ty! Urrejtje konsumuar

Si ndëshkim dhuruar! Asnjëherë merituar!

Uvertyrë boshe me shumë hile në këto qoshe!

Qoshe pa mëngë në dalldinë e mëngjesit

Që ngrihet me vesë

Drejt puplave rënë poshtë

Fëllënzës, nga dëmtimet sot!

Autor: Shpresa Purde-Memedi

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP