Donald Trump – president i SHBA-së

Ka mbaruar votimi, Donalt Trump ka fituar 279 vota elektorale, ndërkaq Hillary Clinton 218.

Trump është presidenti i 45 i SHBA-së.

LEXO: Zgjedhjet në SHBA: Çfarë të pret Maqedonia nga fituesi eventual?

Tramp ka fituar ne keto shtete:

======================

1. Kentaki (8 vota)

2. Indiana (11 vota)

3. Virxhinia Perendimore (5 vota)

4. Tenesi (11 vota)

5. Misisipi (6 vota)

6. Oklahoma (7 vota)

7. Karolina e Jugut (9 vota)

8. Alabama (9 vota)

9. Dakota e Veriut (3 vota)

10. Dakota e Jugut (3 vota)

11. Nebraska (4 vota)

12. Kansas (6 vota)

13. Uajoming (3 vota)

14. Teksas (38 vota)

15. Arkansas (6 vota)

16. Luiziana (8 vota)

17. Montana (3 vota)

18. Misuri (10 vota)

19. Ohajo (18 vota)

20. Ajdaho (4 vota)

21. Karolinen e Veriut (15 vota)

22. Florida (29 vota)

23. Xhorxhia (16 vota)

24. Ajova (6 vota)

25. Juta (6 vota)

26. Alaska (3 vota)

 

Klinton ka fituar ne keto shtete:

=======================

1. Vermont (3 vota)

2. Ilinois (20 vota)

3. Masacusets (11 vota)

4. Nju Xhersi (14 vota)

5. Merilend (10)

6. Uashington DC (3 vota)

7. Delaver (3 vota)

8. Roud Ajland (4 vota)

9. Nju Jork (29 vota)

10. Konektikat (7 vota)

11. Nju Meksiko (5 vota)

12. Virxhinia (13 vota)

13. Kolorado (9 vota)

14. Kaliforni (55 vota)

15. Havaji (4 vota)

16. Oregon (7 vota)

17. Uashington (12 vota)

18. Nevada (6 vota)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP