Mbrëmje e muzikës dhe poezisë franceze në Muzeun e Qytetit të Shkupit

Në Muzeun e qytetit të Shkupit do të mbahet mbrëmje e muzikës dhe poezisë franceze “Udhëtim nëpër vargje dhe muzikë” me poeteshën Lor Kambo.

Mbrëmjen e muzikës dhe poezisë franceze e organizojnë Instituti francez në Shkup dhe Muzeu i Qytetit të Shkupit.

Lor Kambo është pianiste dhe poeteshë, e cila shfaqet me shumë interpretues lirik, ndërsa vargjet e saja janë të pranishme në shumë revista dhe antologji.

Në program gjenden vepra nga Erik Sati, Fransis Pulenk, Bella Bartok, Ejtor Villa-Lobos, Luj-Moro Gotshalk, si dhe leximi i fragmenteve nga poema të autores.

Pas interpretimit në Shkup, pianistja Kambo do të marrë pjesë në Festivalin e poezisë “Naim Frasgëri” në Tetovë.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP