PSP: Ngelemi të pafuqishëm për disa lëndë, pa ligjin për mbrojtjen e dëshmitarëve

Mosjejlla e ligjit për mbrojtjen e dëshmitarëve do ta rëndojë punën tonë”, e përsëritë qëndrimin Prokuroria Speciale Publike (PSP), pasi që sot në Kuvend, nuk kaloi ligji për mbrojtjen e dëshmitarëve.

“Do ta përsërisim atë që vazhdimisht e flasim, pa atë ligj, qëndrojmë të pafuqishëm që t’i punojmë disa lëndë të caktuara”, tha prokurorja dhe  zëdhënësja e PSP-së, Lençe Ristoska.

Përndryshe, 36 deputetë votuan “për” dhe 53 votuan “kundër”, nga gjithsej 90 deputetët e pranishëm në seancën e sotme të Kuvendit, njofton Portalb.

Deputeti nga radhët e LSDM-së, Petre Shilegov tha se votimi i këtij ligji përmban “porosi të rëndësishme politike, pasi që PSP del nga Marrëveshja e Përzhinës dhe duhet t’i ndihmohet për zgjidhjen e krizës politike serioze e cila po zgjatë tanimë dy vjet”.

Këto ndryshime ligjore, Janeva i kërkoi me qëllim që sipas saj, të ketë efikasitet më të madh PSP-ja, ndërkaq si propozues në Kuvend i dorëzoi LSDM-ja.

Ky ndryshim, sipas Janevës, është i patjetërsueshëm për të hyrë më thellë në lëndët e rasteve si “Monstra”, “Sopoti” dhe “Martin Neshkovski”, transmeton Portalb.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP