PSP-së nuk i votohet ligji për mbrojtjen e dëshmitarëve, kush votoi “për” dhe “kundër” (LISTA)

Ndryshimet ligjore në ligjin për mbrojtjen e dëshmitarëve nuk kaluan sot në Kuvend, pasi që 42 deputetë votuan “për” dhe 52 votuan “kundër”, njofton Portalb.

Deputeti nga radhët e LSDM-së, Petre Shilegov tha se votimi i këtij ligji përmban “porosi të rëndësishme politike, pasi që PSP del nga Marrëveshja e Përzhinës dhe duhet t’i ndihmohet për zgjidhjen e krizës politike serioze e cila po zgjatë tanimë dy vjet”.

“Ne duhet t’i ndihmojnë që të ketë përfundim logjik”, tha Shilegov, duke shtuar se kjo është në interes të VMRO – DPMNE-së dhe të procedurës juridike që të tregohet se a është kryer përgjim në Maqedoni.

Këto ndryshime ligjore, Janeva i kërkoi me qëllim që sipas saj, të ketë efikasitet më të madh PSP-ja, ndërkaq si propozues në Kuvend i dorëzoi LSDM-ja.

Ky ndryshim, sipas Janevës, është i patjetërsueshëm për të hyrë më thellë në lëndët e rasteve si “Monstra”, “Sopoti” dhe “Martin Neshkovski”, transmeton Portalb.

1 2

LEXO: Maqedoni, dëshmitarët mbrojtës frikësohen për sigurinë e tyre!

One thought on “PSP-së nuk i votohet ligji për mbrojtjen e dëshmitarëve, kush votoi “për” dhe “kundër” (LISTA)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP