E dini dallimin mes hixhabit, nikabit dhe burkës?

Hixhabi, nikabi, burka – ka shumë lloje të ndryshme të mbulesave të cilat gratë muslimane në mbarë botën i veshin. Disa veshin një shami për të mbuluar kokën dhe flokët, ndërsa të tjera veshin burka apo nikab, e cila mbulon gjithashtu edhe fytyrën e tyre.

Shamitë shihen si shenjë e modestisë dhe një simbol i besimit fetar.
Por si mund të thoni se cila është cila? Shikoni udhëzuesin tonë të llojeve të ndryshme të mbulesës dhe mësoni më shumë për llojet e mbulesave.

_83706047_1_hijab_290-1

Fjala hixhab përshkruan aktin e mbulimit në përgjithësi, por është përdorur shpesh për të përshkruar shamitë e kokës të veshura nga gratë muslimane. Këto shalle vijnë në shumë stile dhe ngjyra. Lloji më i zakonshëm i veshur në Perëndim mbulon kokën dhe qafën, por e lë fytyrën e hapur.

_83706048_2_niqab_290-1

Nikabi është një mbulesë për fytyrën që lë zonën rreth syve të hapur. Megjithatë, ajo mund të jetë e veshur me një mbulesë të veçantë për sy. Ajo vishet me një shami me të cilën mbulohen flokët dhe koka.

_83706049_3_burka_290-1

Burka është mbulesa më e tërrësishme nga të gjitha mbulesat islame. Kjo është mbulesë e cila mbulon fytyrën dhe trupin, shpesh duke e pasur vetëm një pjesë në formë rrjeti tek pjesa e syve për të parë përmes saj.
_83706050_4_al_amira_290-1
Mbulesa Al-amira është një mbulesë dypjesëshe. Ajo përbëhet nga një kapele të ngushtë të përshtatshme, zakonisht prej pambuku apo poliestërit dhe një shall në formë tube.
_83706051_5_shayla_290-1
Shayla është një shall i gjatë, drejtkëndësh, mbulesë popullore në rajonin e Gjirit. Ai mbështjellë pjesën rreth kokës dhe supet.
_83706052_6_khimar_290-1
Mbulesa Khimar është e gjatë, ajo arrin gjatësi deri mbi bel. Kjo mbulesë mbulon flokët, qafën, supet në tërrësi por fytyrën e le hapur.
_83706053_7_chador_290-1
Mbulesa Chador është mbulesë e tërrësishme të cilën shumë gra iraniane e veshin kur dalin jashtë shtëpive të tyre. Është një mbulesë për gjithë trupin dhe e njejta vishet me një shall tjetër në pjesën e kokës me qëllim që të mos lihet asnjë pjesë e flokëve dhe kokës të dukshme.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP