Konsumimi i antibiotikëve nga fëmijët rrit rrezikun për diabet

Dhënia e antibiotikëve bebeve dhe fëmijëve mund të rris rrezikun për t’u bërë diabetik, thonë doktorët

Paralajmërimi vjen bashkë me një studim, i cili lidh antibiotikët me diabetin e llojit 1, formë e cila zhvillohet në fëmijëri, transmeton TV21.

Studimi i Universitetit të NewYork-ut krahason shëndetin e fëmijëve që kanë përdorur antibiotik të ndryshëm dhe ata të cilët nuk kanë përdorur.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP