E konfirmuar: Gazetari Zoran Bozhinovski është arrestuar

Në Novi Sad është arrestuar gazetari maqedonas Zoran Bozhinovski nga ana e autoriteteve serbe. Ministria e Drejtësisë, për Portalb ka konfirmuar se ajo ka pranuar shkresë nga Ministria e Drejtësisë e Republikës së Serbisë në të cilën informohet se është arrestuar shtetasi i RM-së me inicialet Z.B.

“Ministria e Drejtësisë konform marrëveshjes për ekstradim me Sërbinë do të përgatisë lëndën dhe të njëjtën do e procesuoj që të mund të realizohet ekstradimi i personit në fjalë”, thonë për Portalb nga Ministria e Drejtësisë.

Bozhinovski pritet të del para gjykatësit hetues në Novi Sad pas çka do të pasojë procesi për ekstradimin e tij në Maqedoni. Lajmi u konfirmua për Alsat M edhe nga Ministria e Punëve të Brendshme në Maqedoni.

“Ministria e drejtësisë ka pranuar shkresë nga ministria e drejtësisë së Republikës së Serbisë në të cilën informohet së është bërë arrestimi i shtetasit të RM-së me inicialet Z.B. Ministria e drejtësisë konform marrëveshjes për ekstradim më Serbinë do të përgatisë lëndën dhe të njëjtën do ta procedojë që të mund të bëhet ekstradimi i personit në fjalë”, thuhet në njoftimin e MPS-së.

Autoritet maqedonase kanë shpallur flet arrest ndaj Bozhinovskit i cili është njëri nga të dyshuarit në rastin “Spiun”.

2 thoughts on “E konfirmuar: Gazetari Zoran Bozhinovski është arrestuar

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP