Turqi, për 6 muaj, rreth 250 të vdekur nga sulmet terroriste (VIDEO)

Turqia sërish cak i terroristëve. Bota është shokuar mbrëmë kur një sulm me makinë bombë ndodhi në Ankara. Rreth 24 persona mbetën të vrarë, ndërsa 125 të tjerë janë lënduar e 19 prej tyre janë në gjendje të rëndë. Ky është sulmi i tretë terroristë që ka ndodh në 6 muajt e fundit në Ankara.

Një shpërthim tjetër i fuqishëm kishte ndodhur në kryeqytetin e Turqisë edhe me 17 shkurt 2016.

Nga ky sulm kishin mbetur të vdekur 28 persona dhe rreth 60 të tjerë ishin plagosur.

Eksplodimi ndodhi në kohën kur një automjet i mbushur me eksploziv ka shpërthyer gjatë kohës kur pranë mjetit po kalonte një autobus me ushtarë turk në bord, transmeton Klan Kosova.

Një sulm tjetër më i madh terrorist kishte ndodhur në Ankara edhe me 10 tetor 2015.

86 persona kishin vdekur, ndërsa në 186 kishte shkuar numri i të plagosurve.

Shpërthimet patën ndodhur pranë stacionit qendror të trenave në kryeqytetin turk ndërsa objektiv i tyre ishte një paradë e organizuar për paqen duke bërë thirrje për t’i dhënë fund konfliktit me grupin separatist kurd.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP