E dini sa sëmundje mund të shëron bananja?

Ndoshta askush nga ne nuk e dinte, por bananja është vërtet një frut i rëndësishëm në jetëgjatësinë tonë, pasi na ndihmon në luftën kundër sëmundjeve.

Shkencëtarët kanë arritur të prodhojnë prej bananes një “ilaç çudibërës”, i cili ka aftësinë të vrasë një gamë të gjerë virusesh, duke përfshirë Hepatitin C, gripin dhe AIDS.

Përbërësi kyç është një proteinë e gjendur tek bananja dhe që quhet Lectin, ose “BanLec”. Ky element është zbuluar përpara 5 vitesh dhe ishte konsideruar si një trajtim potencial kundër AIDS, por për shkak të efekteve anësore u konsiderua problematik.

Në një shkrim të gjatë në Daily Mail thuhet se shkënctarët kanë ripunuar një variant të ri, i cili vepron duke u lidhur me molekulat e sheqerit, të gjendura ne sipërfaqen e disa nga virueseve më vdekjekeprurëse në botë. Në momentin që ilaçi lidhet me virusin, ky i fundit shndërrohet i padëmshëm dhe mund të nxirret jashtë sistemit imunitar të turpi. Në testet e realziuar tek minjtë,  varianti i ri i BanLec, i quajtur H84T,  parandaloi ata të merrnin gripin, pa patur efekte anësore.

Një variant i ri gjithashtu po ripunohet në laborator, në kampione indesh dhe gjaku kundër AIDS, Hepatitit C dhe virozave të stinës.

Shkenctarët mendojnë se ky ilaç mund të funksionojë dhe për kurimin e sëmundjes Ebola dhe të gjitha sëmundjeve, viruest e të cilave janë të mbështjella me molekula sheqeri

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP